Jak pozbyć się kretów?

Krety to stosunkowo niewielkie gryzonie należące do rodziny kręgowców. Żyją głównie w lasach i na polach, kopiąc dziury i tunele w ziemi. Kolor ich futerka jest czarny lub brązowy. Kopiąc, krety dostarczają glebie powietrze i składniki odżywcze, pomagając utrzymać korzystne środowisko dla roślin.

Krety nie tylko dobrze wpływają na rośliny

Gdy krety kopią dziury w ziemi, mogą powodować szkody w roślinach i uprawach. Dlatego te małe zwierzęta stają się często wrogiem ogrodników i właścicieli działek. Czy istnieje sposób na pozbycie się kretów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Istnieją różne rodzaje pułapek na krety — skuteczne i te nieskuteczne

Wszystkie pułapki na kreta wymagają jednak wykonania wykopów w miejscach, gdzie znajdują się czynne tunele. Najlepszym sposobem na znalezienie tunelu jest znalezienie nowego kopca ziemnego, gdzie ziemia jest jeszcze mokra. Kopiec trzeba przesunąć, a w otwartych tunelach ustawić pułapki. Większość pułapek dostępnych na rynku to pułapki na gryzonie. Gdy wejdą w kontakt z kretem, ściskają go z wielką siłą i mogą błyskawicznie zakończyć żywot szkodnika. Przygotowane pułapki na krety mogą być instalowane pod ziemią w tunelach dla kretów. Posiada wejścia z obu stron i zatrzaski, które skutecznie blokują wyjście przechodzących zwierząt. Miejsca zastawiania pułapek oznacza się patykami lub innymi przedmiotami.

Proste sposoby na zwalczanie kretów — pierwsza piątka

  1. Wykopać i usunąć nory kretów — nory kretów są miejscem, w którym krety przechowują pokarm, odpoczywają. Wykopywanie i usuwanie nor kretów w celu ich zwalczania to dobry sposób na pozbycie się jego.
  2. Stosować repelenty — repelenty skutecznie odstraszają krety. Można je kupić w sklepach zoologicznych lub w internecie.
  3. Stosowanie siatki — siatkę można umieścić nad otworami na krety i otaczającą je ziemią, aby uniemożliwić kretom wejście do ogrodu.
  4. Sprzątanie — krety są uzależnione od pożywienia i schronienia, dlatego ważne jest, aby utrzymać ogród w czystości. Usuń wszystkie śmieci i usuń wszelkie jedzenie, które może przyciągnąć krety.
  5. Używaj pułapek na krety — Pułapki na krety skutecznie odstraszają krety. Można je kupić w sklepach zoologicznych lub w internecie. Aby skutecznie je wykorzystać, musisz wiedzieć, jak krety korzystają z Twojego ogrodu.

Inne rzeczy, które odstraszają krety

Krety nie lubią zapachu nagietka, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy ryżowej. Zaleca się posiadanie przynajmniej jednej z tych roślin w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo występowania kretów. Krety nie lubią też zapachu ludzkich włosów oraz sierści psa lub kota. Dlatego dobrym pomysłem jest zbieranie włosów ze szczotki lub trymera, formowanie ich w kulkę i wrzucanie do otworów na krety. Na krety dobrze działa ocet, a także spleśniałe skórki z cytryn i skrawki ryb (szczególnie nietolerowany jest śledź).

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kretów, zarówno humanitarnych, jak i tych, które mniej humanitarne. Podczas „walki z kretem” należy wybrać tylko te sprawdzone zgodne z prawem metody.

 

Autor: Adam Konieczko

0 komentarzy do “Jak pozbyć się kretów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *