Sposoby na zagęszczenie trawnika
Po pierwszym wysianiu nasion, trawnik będzie zielony i bujny. Z czasem może się jednak okazać, że wygląd trawnika jest daleki od ideału. Nie tylko źdźbła nie mają odpowiedniego koloru, ale także gęstość trawnika pozostawia wiele do życzenia. Warto sprawdzić możliwości na zagęszczenie trawy, dzięki czemu ponownie będzie można na niego patrzeć z przyjemnością.
Jak zagęścić trawnik?
Zagęszczanie trawnika może odbywać się na różne sposoby. Chcąc mieć pewność, że przed domem znajdzie się zielony trawnik, nie można zapomnieć o jego podlewaniu. Wykorzystać do tego można wąż ogrodowy, jak również zraszacz ogrodowy. Przy okazji można wspomnieć o nowości, którą są zbiorniki na deszczówkę. To właśnie z takich pojemników, które pozwalają na oszczędności finansowe i ekologię, można brać wodę do podlewania. Sam trawnik należy podlewać średnio co 2-3 dni. Ziemia nie może być lekko zwilżona. Nie można jednak doprowadzić do tego, aby na trawniku stworzyć kałuże, ponieważ efekt będzie odwrotny – źdźbła będą gnić i nic nie będzie kiełkować.
Regularne koszenie trawnika
Ważnym czynnikiem, który pomoże zagęścić trawnik, jest regularne koszenie. W momencie intensywnego wzrostu, całość powinna być koszona średnio od 7 do 10 dni. Jeżeli jednak ma się do czynienia z intensywnymi upałami, to okres ten należy wydłużyć do maksimum. Duży upał może powodować osłabienie roślin – nie tylko samego trawnika. Nie można kosić go też zbyt często, czyli co 2 lub 3 dni. Jeżeli zabieg ten będzie wykonywany zbyt często, wzrost trawy zostanie spowolniony. Cała trawa powinna zostać przycięta na wysokość od 4 do 6 cm. W okresie letnim trawę należy przycinać na maksymalnie 6 cm. W ten sposób gleba nie będzie tak mocno przysychać.
Nawożenie trawnika jako wsparcie
Chcąc poprawić kondycję trawnika, należy pamiętać o jego regularnym nawożeniu. Jest ono równie istotne jak systematyczne koszenie. Chcąc zagęścić trawnik, należy z uwagą podejść do wyboru nawozów, które można podzielić na organiczne i mineralne. Tylko w ten sposób całej połaci będzie można zapewnić duża ilość składników odżywczych. Ważne jest to, aby każdy nawóz używać zgodnie z informacjami dołączonymi do ulotki. Zbyt duża ilość może prowadzić do obumierania źdźbeł trawy. Ciekawą propozycją stać się mogą naturalne nawozy, czyli m.in. kompost i obornik. W glebie dzięki temu rozwijać się będą mikroorganizmy, które pomagają m.in. zagęścić trawnik, ale także pozytywnie wpływają na inne rośliny.
Napowietrzanie trawnika – co należy o tym wiedzieć?
Chcąc mieć gęsty trawnik przy swoim domu, można zastosować zabiegać napowietrzania. Wykorzystuje się do tego specjalne kolce. Napowietrzanie polecane jest szczególnie do tych miejsc, które są intensywnie eksploatowane. Specjaliści mówią o tym, że to właśnie dzięki temu terenowi zielonemu często można dać drugie życie.
Napowietrzanie (inaczej nazywane aeracją) pomaga rozluźnić system podłoża, dzięki czemu do jego wnętrza może dojść większa ilość powietrza, co jest ważne dla systemu korzeniowego. Trawa będzie miała zapewnione lepsze warunki do wzrostu, a do tego będzie bardziej odporna na deptanie oraz zmienne warunki atmosferyczne. Regularne napowietrzanie pomaga także pozbyć się pleśni i grzybów, które mogą negatywnie wpłynąć na trawę i jej wygląd.
Wśród zabiegów pomagających zagęścić teren, wyróżnić można także dosiewanie trawy. Trzeba jednak wiedzieć, w jakich miejscach należy siać nasiona. Dzięki temu będzie on soczyście zielony. Ważne jest jednak to, aby regularnie podlewać trawnik – szczególnie w okresie największych, letnich upałów.
—
Artykuł sponsorowany