Jak faktoring wspiera firmy w kryzysie finansowym?
Kryzys finansowy to zdarzenie, które bezpośrednio wpływa na kondycję oraz sposób funkcjonowania firm. Problemy poszczególnych przedsiębiorstw nie pozostają bez znaczenia dla ich kontrahentów, co powoduje nakręcanie się spirali. Rozwiązaniem może być faktoring, który wspiera firmy w kryzysie finansowym. W jaki sposób? Na czym dokładnie polega ta usługa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega faktoring?
Faktoring to jak wspomniano we wstępie usługa wspierająca firmy w kryzysie finansowym. Na czym polega? Otóż, jest to forma zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw, realizowana na podstawie umowy faktoringowej. W oparciu o nią faktor, czyli firma faktoringowa wykupuje faktury wystawione przez przedsiębiorcę (faktoranta) jego kontrahentom. W efekcie przedsiębiorca uzyskuje od firmy faktoringowej gotówkę, którą może wykorzystać w dowolny sposób i nie musi dłużej czekać na odzyskanie należności wynikających z faktur z odroczonym terminem płatności. Dla kontrahentów istotne jest natomiast to, że spłata zobowiązania odbywa się zgodnie z terminami określonymi na wystawionych wcześniej fakturach, a zmianie ulega jedynie to, że należy jej dokonać na rzecz firmy faktoringowej. W praktyce faktoring to usługa, która oferowana jest w różnych formach, a ze szczegółową ofertą można zapoznać się pod linkiem: https://pragmago.pl/.
Faktoring jako wsparcie dla firm w kryzysie finansowym
Faktoring to usługa, którą z całą pewnością można traktować jako wsparcie dla firm w kryzysie finansowym. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że korzystając z faktoringu można poprawić płynność finansową firmy, co jest szczególnie istotne w trudnych momentach gospodarczych. Istotne jest także to, że w takich sytuacjach kontrahenci bardzo często spóźniają się z płatnościami, co przyczynia się do powstawania zatorów płatniczych, które mogą doprowadzić nawet do niewypłacalności firmy. Skorzystanie z usługi faktoringu pozwala tego uniknąć, a uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel, czyli zarówno pokryć nimi bieżące koszty, jak i sfinansować dalsze inwestycje. Co więcej, korzystając z faktoringu można także zyskać nowych kontrahentów, ponieważ w okresie kryzysu finansowego przedsiębiorcy bardzo często decydują się na współpracę z firmami, które nie odeszły od wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności.
Zalety faktoringu
Ograniczanie ryzyka powstawania zatorów płatniczych oraz poprawa płynności finansowej to nie jedyne zalety faktoringu. Na popularność tej formy finansowania wpływa także między innymi:
- możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, co oznacza, że mogą one zostać spożytkowane zarówno na bieżącą działalność, jak i inwestycje;
- ograniczenie formalności do minimum, dzięki czemu korzystanie z faktoringu jest naprawdę szybkie oraz wygodne;
- dostępność, ponieważ z faktoringu mogą korzystać także firmy z niewielkim stażem na rynku. W przypadku innych form finansowania występują w tym kontekście ograniczenia;
- brak obciążania zdolności kredytowej, dzięki czemu przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu mogą korzystać jednocześnie z kredytów bankowych, np. na inwestycje.
Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring wspiera firmy w kryzysie finansowym poprzez możliwość odzyskania gotówki zamrożonej w fakturach. Jego zalety sprawiają jednak, że warto skorzystać z tej usługi również w okresie prosperity.
—
Artykuł sponsorowany